החורף הגיע ואנחנו מתרגשים במיוחד, צפון הנגב נעשה ירוק ופורח וטיסות השקיעה בכדור פורח שהפכו עם השנים לחלק בלתי נפרד מנוף הבתרונות בעיצומן!

טיסות שקיעה בכדור פורח בחורף מתקיימות בין החודשים נובמבר למרץ. קשה להצביע על תאריך ספציפי אבל ערב אחד זה פשוט מופיע, האוויר עומד, קול ציפורים מצייצות על העצים הסמוכים נשמע ברור מאי פעם, העלים נחים ברוגע מבלי לנוע לכאן ולכאן ואז זה מתחיל…באופק אתם כבר מדמיינים כדור פורח משייט לו בין שמיים לארץ ומהקרקע כבר אפשר לשמוע את קול המבערים. באופן דומה בסביבות סוף פברואר תחילת מרץ התנאים משתנים ובבוקר בהיר אחד אנחנו חוזרים לטיסות הזריחה האהובות והמפורסמות. בחורף מתקיימות גם טיסות זריחה ושעת המפגש מאוחרת יותר לעומת הקיץ. זאת עקב הזריחה המאוחרת יחסית והטמפרטורות הנמוכות.

היתרונות בטיסה בכדור פורח בחורף הם ברורים: אלו מבינכם שלא אוהבים לקום מוקדם בבוקר יוכלו להגיע בשעת בוקר מאוחרת או כמובן בסוף היום לטיסת שקיעה. כמו כן השדות החקלאיים מוריקים ובאופן מפתיע צפון הנגב למשל משנה צבעו ודומה יותר לטוסקנה מאשר לנגב הצפוני או המערבי.

כדור פורח בשקיעה

אז למה דווקא בחורף? ומה מיוחד כל כך בחורף שמאפשר לכדור הפורח להמריא בשקיעה? ומה עם טיסות הזריחה המפורסמות שיוצאות במהלך כל השנה? כל התשובות בהמשך, קריאה מהנה.

בכדי להבין טוב יותר את עקרון הפעולה של כדור פורח והתנאים הנדרשים לטיסה ניתן לקרוא מספר מאמרים אודות כדורים פורחים כרקע מקדים.

נתחיל במספר עובדות על החורף בישראל:

החורף בישראל ובדרום הארץ בפרט בנוי כך שבמקרה הטוב נכנסת חזית או “גל חורפי” אם תרצו שמביא עמו גשם, עננים פעילים ורוח. זה לרוב ישפיע על אזורנו למשך מספר ימים מועטים. (בדרך כלל בין יומיים לשלושה). לאחר מכן כשהחזית חולפת אותנו מתייצב מזג האוויר ומספק תנאים אידיאליים להטסת כדור פורח…לפחות עד הגל הבא. בין חזית לחזית בדרך כלל עוברים ימים ארוכים ולצערנו לפעמים שבועות.

דבר נוסף שקורה בחורף הוא שהיום מתקצר משמעותית והשמש עוברת אותנו מדרום, נמוך יחסית ובכך קרני השמש אינן פוגעות בכדור הארץ באותה זווית (של כמעט 90 מעלות) כפי שקורה בקיץ. כתוצאה מכך הקרקע בחורף מתחממת הרבה פחות במהלך היום לעומת הקיץ ומתקררת הרבה יותר מהר לקראת סוף היום והשקיעה.

אז מה הקשר לטמפרטורת הקרקע אתם שואלים? את המושג תרמיקה כבר שמעתם? זה פשוט מאד, כשהקרקע חמה האויר שסמוך לקרקע מתחמם גם הוא מעצם קרבתו לקרקע. כידוע אויר חם מטפס למעלה ובכך מתחילה תנועת אויר אנכית מהקרקע כלפי מעלה. תופעה זו מורגשת בקיץ החל משעות הבוקר (כשעתיים לאחר הזריחה) ובחורף בצורה מינורית מורגשת התרמיקה בשעות הבוקר המאוחרות עד כשעתיים לפני השקיעה. תרמיקות מעולות לדאונים למשל המשתמשים בזרמי האויר בכדי לטפס מעלה ללא מנוע כמו כן, ניתן לראות ציפורים ועופות למיניהם משתמשים בתרמיקות לאותה המטרה ובכך הן מסוגלות לעוף כמעט מבלי להזיז את הכנפיים.

טיסה בכדור פורח בחורף מתאפשרת עקב אויר יציב שאינו מטפס מעלה ואינו מושפע מקרקע חמה כפי שקורה ברוב שעות היום בקיץ. בנוסף חימום אינטנסיבי של האויר על ידי הקרקע ובאופן לא אחיד יוצר הפרשי לחץ אשר יוצרים תזוזת אויר אופקית קרי, רוח.

השקיעה בחורף מאופיינת בעצמת רוח נמוכה יותר בהרבה משקיעות בקיץ ולכן אין מתאים ומרגש יותר להמריא עם כדור פורח בחורף.

מה הן שעות הפעילות בחורף?

הגעה למפגש עם הטייס והצוות בסביבות השעה 15:00 (משתנה מעט מחודש לחודש), סיום פעילות וחזרה לרכבים עד שעה 18:00 לערך, ניתן לשלב ארוחת ערב או אטרקציות נוספות באזור ואפילו לסיים בצימר או אירוח כפרי.

אתם מוזמנים לפנות אלינו עם תגובות ושאלות נוספות על טיסה בכדור פורח, בחורף או בקיץ או בכלל.