אם הגעתם למאמר הזה כנראה שאתם מתעניינים ביזמות, הקמת עסק, ואולי אפילו מעוניינים ללמוד איך לפתוח עסק קטן משלכם. לאחר שגיליתי שמשתמשים בסיפור שלי בקורסים במכללות אקדמאיות החלטתי לכתוב שורות אלה בתקווה שאת או אתה תוכלו לשאוב את הידע הזה, את תצורת המחשבה הנדרשת, לקבל השראה ולהקים עסק מצליח משלכם. הצעדים המפורטים כאן נכונים להקמת כל עסק גדול או קטן בכל תחום. הם עבדו בשבילי ואני ממש מקווה הם יעבדו גם בשבילכם.

הכול מתחיל מחלום – אני חלמתי על כדור פורח

אין עסק שלא מתחיל מחלום, האמת היא שאין משהו שלא מתחיל מחלום, טבע האדם לחלום וללא חלומות ושאיפות איך לעזאזל היה העולם הזה נראה? אני לא יכול לדמיין לעצמי. הממציאים הדגולים ביותר שהכרנו כולם חלמו….מתומס אדיסון ואלברט איינשטיין ועד הסטארטפיסטים המוכרים כגון: מייסד וויז – צחי הופמן, ומייסדי וואטסאפ – בריאן אקטון ויאן קום. כולם חלמו וימשיכו לחלום. יזמות וחלומות הולך יד ביד, תרשו לעצמיכם לחלום.

אחת המורות של בני הבכור (בכיתה א) התקשרה אליי יום אחד ומספרת לי שיש לה אתגר גדול אתו, מה העניין שאלתי אותה? היא ממשיכה ומספרת לי שהוא אינו מרוכז בשיעור ולאחרונה הוא חולם יותר מידי…..רגע רגע עצרתי אותה…חולם אמרת? כן היא השיבה. וואו מעולה התגאיתי בו יש לו את זה אני אומר לך יש לו את זה התלהבתי בטירוף כמו ילד קטן. מה יש לו היא שואלת בתמיהה? הוא יזם עניתי לה. יזם מולד, לא שאי אפשר ללמוד את זה אבל לפי הסיפורים שלך הבן שלי הוא יזם מולד. היא חייכה.

אפרופו מורים, זה מזכיר לי שכשפגשתי את המורה שלי מהתיכון גברת מינה או מינה קומבינה כמו שהיינו מכנים אותה, היא שמעה על החברה שהקמתי, ראתה אותי בחדשות והמשפט הראשון שיצא לה מהפה זה “אתה הפכת את הריחוף למקצוע” אולי זה הזמן לספר, החברה שהקמתי רשמית בשנת 2007 היא אובר ישראל כדורים פורחים או אם תרצו Over Israel. החברה שלי מטיסה אנשים בכדורים פורחים למטרות חוויה, ימי גיבוש, אירועים ובעיקר כיף והגשמת חלומות.

שאיפות סוחפות אותך למעלה

שלום חנוך כתב: “כי האדם עץ השדה” ובשבילי אכן כך. כשאני יושב במרפסת ומסתכל על עץ הפיקוס שלי שצומח כ 2 מטרים מדלת ביתי, עץ ענקי בן שבעים שנה, כ 30 מטר גובהה לפחות, אני חושב מה יש לנו במשותף, מה אני יכול ללמוד ממנו, אותו מעניין רק דבר אחד בדיוק כמו בשיר של שלום, הוא שואף למעלה. שאיפות הן חלק בלתי נפרד מכל יזמות עסקית ובטח שמכל סיפור הצלחה, וגם מסיפור ההצלחה שלי. אם אין לך שאיפות החלום שלך יישאר תמיד בגדר חלום. אבל יש יותר גרוע מזה, לחיות ללא חלומות וללא שאיפות. J אפשר צריך וחייבים לעבוד על זה.

השאיפה שלי הייתה ללמוד את תחום הכדורים הפורחים על בוריו, להיות הכי טוב בזה, להוות אוטוריטה מקצועית, ולהתפתח כל הזמן. אלו לא היו כל השאיפות שלי, זו הייתה שאיפה אחת מיני רבים בתחום המקצועי. שאיפה שהעסיקה אותי המון. שאיפות יכולות להשתנות, שלי השתנו עם השנים. ברגע שאתה מגשים את החלומות והשאיפות שלך אתה עלול למצוא עצמך עם שאיפות חדשות. הלא כך?

נקיטת פעולה מסיבית

להפוך יזמות מחלום לעסק בפועל זה כמו לחצות מדבר. אתה חייב לעבור דרך. לבצע את הצעדים הנדרשים ולעבור ממקום אחד לאחר, טרנספורמציה של ממש. אתה הופך מצב נתון לאחר, אתה יוצר יש מאין. אתה חייב לעשות את הצעדים האלה בעצמך, במקרים נדירים מישהו יעשה את זה עבורך אבל בעיקר הוא יעשה את זה עבור עצמו.

במקרה שלי לא ידעתי דבר על כדורים פורחים ומעולם לא ראיתי כדור פורח, יכולתי לדמיין כי חלמתי על זה בלילה, קמתי מבולבל, רצתי לאינטרנט, זה היה היום ששינה את חיי. מצאתי רעיון שהתאים לי וקסם לי גם יחד וככל שהתעמקתי בלימודו התקרבתי יותר ויותר, השאיפות שלי גדלו, החלומות שלי עפו והתפתחו, לנקיטת פעולה יש השפעה מטורפת על הנפש והמחשבות שלנו. כל פעולה מעודדת פעולה נוספת. תוך שלושה חודשים למדתי את כל התיאוריה הנדרשת להוצאת רישיון טיס מסחרי של ה FAA בארה”ב. מצאתי מדריך שיהיה מוכן ללמד אותי להטיס כדור פורח. רכשתי כרטיס טיסה ומבלי לחשוב פעמיים עליתי על מטוס. אם תחשבו על זה בלבד זה לא יקרה לכם, אם תחשבו על זה לרגע, לא הייתי מגיע לאן שהגעתי ללא הפעולות שביצעתי.

ביטחון עצמי והחלטה

אומרים להכות בברזל כשהוא חם, אני הוכחתי לעצמי שאני יודע להכות בברזל חם, שאני ראוי לזה, וככול שאני מכה חזק יותר, מהר יותר, נוקט עוד ועוד פעולות נוספות הביטחון העצמי שלי מתחזק גם הוא. להקמת עסק או מיזם עסקי דרוש מהיזם ביטחון מוחלט בהצלחה שלו. ביטחון לא נוצר לבד, אתה בונה אותו תוך כדי פעולה ולמידה בלתי נגמרת. גם עסק כמו שיר, הוא בא לעולם כמו תינוק, בהתחלה מתגלגל ואחר כך יוצא החוצה. הגלגול הזה חייב לכלול חלומות, שאיפות, בניית בטחון עצמי תוך כדי למידה מתמדת, נקיטת פעולות, הצבת יעדים, השגת יעדים, הרשימה רחוקה מלהיגמר. ניתן ללמוד מכאן שכשיש רעיון טוב זה הזמן הכי טוב לפעול. ככל שעובר הזמן סיכויי ההוצאה לפועל של הרעיון יורדים ואיתם כמובן גם סיכויי הצלחה.

 לימודים – כך סיימתי בהצלחה קורס טיס לכדור פורח

אז איך בעצם לומדים להטיס בלון? איפה יש קורס טיס לכדור פורח? שאלות כאלו ואחרות העסיקו אותי גם כן בשנת 2004 כשהחלטתי שאני עושה את זה, הפעם הראשונה בחיי שראיתי סל של כדור פורח הייתה כשהמדריך שלי מייק באוונס בא לאסוף אותי משדה התעופה של סולט לייק סיטי יוטה. בפעם הראשונה בחיי שראיתי את הבלון הפורח מתנפח במציאות היה שיעור הטיסה הראשון לי, לפעמים זה נראה גם לי די מטורף, ותמיד עניין אותי איזה כוח לעזאזל דחף אותי לעשות את כל מה שעשיתי? דבר אחד היה לי ברור שהכוח הזה לא הגיע מבחוץ, הוא הגיח מבפנים כמו ענק שאי אפשר לעמוד מולו. את רישיון הטיס הפרטי שלי סיימתי בחמישה ימים. ביום הראשון נבחנתי על כל התיאוריה שלמדתי במשך שלושה חודשים קודם לכן, השיעורים המעשיים היו כיפים וגם מאתגרים ומתישים. למדריך הטיסה שלי הייתה הרגשה כל כך טובה לגבי שהוא החליט שאת ההכשרה המעשית שלי לרשיון טיס מסחרי אני עושה בניו מקסיקו תוך כדי פסטיבל הכדורים הפורחים הגדול בעולם שנערך כל שנה בעיר אלבוקרקי. חוקי או לא זה לא עניין אף אחד, המדריך שלי אמר לי שהוא רושם אותנו לתוכנית שנקראת “קומבט פליינג”, לא ידעתי שניתן להשתמש בהגדרה הזו גם כשטסים עם כדור פורח. המפלה הגדולה לא אחרה לבוא…

כמי שבקושי צבר 10 שעות טיסה אני מוצא עצמי עכשיו בגובהה של 1500 רגל אם עוד 1000 כדורים פורחים סביבי, לא זה לא ניחוש, לפסטיבל הכדורים הפורחים באלבוקרקי 2004 נרשמו מעל 1000 צוותים. כשבונים עסק זה בדיוק כמו לבנות בניין, ראשית בונים יסודות חזקים ואז ניתן להצמיח קירות גג ושאר ירקות. אני מוצא את החוק הזה תקף גם להתפתחות האישית, לימודים ויזמות עסקית. אז מה בעצם אני לומד משיערי הטיסה עכשיו? כלום, אני לחוץ, המדריך שלי הרבה יותר, לאט מאבד את כל הביטחון שצברתי לפני כן. האירוע הסתיים, אני לא מסתכל אחורה, לא מחפש אשמים ולא מעניין אותי דבר חוץ מ…נכון לסיים את הקורס ולקבל רישיון טיס מסחרי זה היה היעד הראשון שלי בהקמת המיזם העסקי. בסופו של תהליך חזרנו ליוטה והתחלנו הכול מהתחלה, שבוע לאחר מכן ובסך הכול לאחר כחודש לימודים ואימונים אני מקבל לידי את רישיון הטיס המיוחל. עוד הצלחה קטנה בדרך להגשמת החלום.

השקעה – כך ממנתי את הכדור הפורח הראשון שלי

לדרך תמיד יש מחיר. במקרה שלי המחיר להצלחה היה שלוש שנים מהחיים, 36 משכורות במשרה מלאה ובנוסף השקעה ראשונית של 15,000 דולר.

לקח לי שלוש שנים לשכנע את שר התחבורה, מנהל רשות התעופה האזרחית ופקידיו שכדור פורח יכול לפעול באופן בטוח ומסחרי במרחב האווירי הצפוף של מדינת ישראל. תחילה אמרו לי שאני צריך לעשות הסבה לרישיון טיס ישראלי מטעם רשות התעופה האזרחית (מנהל התעופה האזרחית דאז) אמרתי אין בעיה מתי אפשר להגיע, התשובה שקיבלתי הייתה שכרגע יש בעיה ובכלל אין מבחנים בנושא הזה. בעיה חשבתי לעצמי…בעיה זו תמיד גם הזדמנות, הצעתי להם שאכתוב להם סט מבחנים שמבוסס על החומר האמריקאי ועל תקנות הטיס הישראליות.  כעבור מספר חודשים, חזרתי עם ספר מבחנים שלם, סילבוס הדרכה מעשית והדרכת קרקע. עברו עוד כמה חודשים בהם הריצו אותי מפקיד אחד לאחר עד שרשמית הוכרתי כ מי שעבר את מבחני התיאוריה בהצלחה. מה עכשיו שאלתי? עכשיו אתה צריך מבחן מעשי בטיסה. כהרגלי ביקשתי תאריך להיבחן, אההה יש עניין עם זה נאמר לי, אין לנו בוחן טיסה שיודע להטיס בלון פורח ולבחון אותך, הצעתי להם כל מיני אופציות כמו שאדריך את אחד הבוחנים שלהם, בפועל הטיסה בכדור פורח כל כך שונה מטיסה באווירון ונראה לי שהם פשוט פחדו, פחדו לקחת אחריות, פחדו מהחדש והלא מוכר, כיזם אני דווקא עף על הלא מוכר. לבסוף רתמתי את מנהל רשות התעופה האזרחית דאז מר אודי זהר, היחיד שהייתה לו הסמכות להחליט בנושאים שאין להם פתרון במערכת, אבל יותר מזה היו לו את ה”ביצים” לקחת אחריות על בסיס הניסיון הרב שלו בתעופה. הוא אמר “אנחנו נצא לטיסה, אתה הטייס אני האורח, במידה ולאחר הנחיתה עדיין ארגיש בטוח לגביך כמו שאני מרגיש עכשיו תקבל את רישיון הטייס המסחרי שלך”. אמר ועשה, איזה משפט מעורר השראה, תודה אודי.

זה כמובן לא היה הסוף לקח לי שנתיים נוספות להקים תשתית שתאפשר לי להפעיל חברת תעופה מסחרית, נסעתי שוב לארה”ב כשאמרו לי שצריך להקים מכון בדק לבלונים פורחים, נסעתי שוב ללמוד וחזרתי עם תעודות, הקמתי מכון בדק, קיבלתי רישיון הפעלה מסחרי, ורישיון הפעלה מבצעי. את הזמן הזה ניצלתי לרכישת כדור פורח קטן משומש שהטיס 4 נוסעים חוץ ממני, סה”כ ההוצאות שלי עד כה עמדו על כ 15 אלף דולר.

בכל שלושת השנים הללו, עבדתי כמורה למוסיקה, לימדתי בערבה, עומר, מיתר, להבים ובשער הנגב במקביל. את כל המשכורת שלי שפכתי לתוך המיזם שלא הניב עד אז אפילו שקל אחד בודד.

 שליטה במחשבות

לכל רעיון עסקי, כמו לכל מיזם או עסק תמצאו את המתנגדים, החוששים, הסקפטיים וחסרי האמונה. ההמלצה שלי ושל רבים אחרים היא לשמור על תודעה חיובית ואופטימית ולהתרחק מסוג האנשים הללו ככל שניתן, חוסר אמונה ופסימיות יכולים לחלחל מהר מאד, זה זורם דרך האוזניים ומגיע לתת מודע. ומבלי שתרגיש אתה מתחיל להטיל ספק במיזם העסקי שלך ובעצמך. הנה כמה דוגמאות ומשפטים שאני נתקלתי בהם כשהקמתי את אובר ישראל.

“כדור פורח לא מתאים לארץ…

“מי יקום בארבע בוקר כדי לטוס בכדור פורח?”

“מדינת ישראל היא “צרה צרורה” והרוח כאן מערבית, תוך רגע וחצי תגיע לירדן.”

“אם זה היה רעיון טוב לא נראה לך שכבר היו כאן 10 כמוך?”

משפטים כאלו ועוד הוצאתי מהאוזן השנייה עוד לפני שהם הגיעו לראשונה. לפעמים זה קשה אבל בר ביצוע, כיזם אני לא מצפה לפחות בעיות אלא ליותר כישורים בכדי להתמודד.

המשך יבוא….