לאחרונה אני נתקל בשאלות לגבי כדור פורח במרכז הארץ או ליתר דיוק תל אביב. למה באמת לנסוע לדרום או לצפון כשאפשר פשוט לעלות על כדור פורח בתל אביב? ולמה אנו מפעילי כדורים פורחים הוותיקים ביותר בארץ לא השכלנו להביא את הכדור הפורח שלנו מהדרום לתל אביב?

בכמה פסקאות הייתי רוצה לעמוד את ההבדלים שבין מה שמכנים “כדור פורח תל אביב” לבין כדור פורח בדרום למשל…

כדור פורח בתל אביב

כלי הטיס כהגדרתו:

יש להבחין בין “בלון מאויש חופשי” לבין “בלון מאויש קשור לקרקע”

“בלון מאויש חופשי” – או אם תרצו בלון פורח. זהו כלי טיס המסוגל לנוע בכוחות עצמו לגבהים של כ 5000 רגל או יותר ולהפעלתו כאטרקציה תיירותית נדרש הצוות ברישיון טיס מסחרי. כדור פורח מסוג זה יכול לשאת לרוב בין 2 ל 20 נוסעים.

“בלון מאויש קשור לקרקע” – זהו בלון פורח המסוגל לשאת נוסעים בדרך כלל כ 20 – 30 אורחים אך עצם היותו קשור כל הזמן מגביל אותו בתנועתו וכן בגובה הטיסה. לפעילות זו לא נדרש רשיון טיס מסחרי.

גובה הטיסה:

בעוד כדור פורח קשור כמו זה שניתן להפעיל באזור תל אביב עולה לגבהים של כ-400 רגל לערך (כ-120 מטר), כדור פורח חופשי ממריא לגובה של 5000 רגל (כ-1500 מטר). הבדל מהותי.

כדור פורח בתל אביב

מרחב הטיסה בישראל:

בעוד שכדור פורח חופשי כמו זה שניתן למצוא בדרום או בצפון הנגב מצריך מרחבי טיסה גדולים כך שבכל חצי שעת טיסה למשל הכדור ינוע כ 5 קילומטרים קדימה, כדור פורח קשור לקרקע כמו זה שניתן למצוא בתל אביב נשאר במקום אחד ללא תנועה אופקית כלל. מרחב הטיסה בישראל כידוע קטן ורגיש במיוחד. נתב”ג, שדה דוב והרצליה, צפיפות האוכלוסין והיישובים אינם מאפשרים טיסה של ממש על כדור פורח בתל אביב אלא ריחוף בכדור פורח קשור לקרקע ולגובה מוגבל (כמו זה של בניין גבוהה.)

אופן הפעולה:

בעוד כדור פורח חופשי שאינו מחובר לקרקע ממריא באמצעות אויר חם, אויר רגיל המחומם על ידי מבערים הנמצאים מעל סל הכדור. בלון פורח קשור כמו זה הממוקם ב תל אביב מופעל באמצעות גז הליום שהוא גז קל מאויר.

התנועה כלפי מעלה והחזרה אל הקרקע:

כדור פורח חופשי מטפס לגובה על ידי חימום האוויר שבתוך הבלון, החזרה לקרקע מתבצעת על ידי קירור האויר בצורה מבוקרת. בכדור פורח קשור לקרקע התנועה למעלה (עילוי) מבוצעת על ידי גז הליום והחזרה לקרקע מבוצעת על ידי כבל פלדה שבקצהו אחד מחובר לבלון כל הזמן ובקצהו השני מחובר לכננת (מנוע חשמלי) שמושך את הבלון חזרה למטה.

עומק החוויה:

הטיסה בכדור פורח חופשי היא באמת משהו מיוחד, בדרום הארץ למשל בשיא הגובה של קילומטר או שניים ניתן לראות כמעט חצי מדינת ישראל. רואים את הים, חוף אשקלון וחוף אשדוד ובמבט לעבר השני ניתן לראות את באר שבע, וכן גם מבט מרחוק על מערב הנגב.

בטיסה הנמוכה חולפים מעל שדות חקלאיים ופרדסים, קיבוצים ומושבים, בעלי חיים ושמורות טבע איך אפשר שלא לציין את בתרנות רוחמה בסמוך לקיבוץ רוחמה. מחפשים אטרקציות לשבת בדרום או בכלל? כדור פורח זאת אופציה נהדרת (אבל כמובן לא לשכוח להזמין מראש).

כדור פורח בתל אביב מציע מן סוג של תצפית פתוחה אל נופי תל אביב (לרוב כל גוש דן עד נתניה), פארק הירקון הרי יהודה והים כמובן.

טיסה בכדור פורח במדבר

משך הטיסה ומחיר

משך טיסה סטנדרטית בכדור פורח חופשי כמו זה המופעל בדרום הארץ נמשך בין 40 דקות לשעה ויותר בעוד ריחוף סטטי בכדור פורח קשור כמו זה המופעל בתל אביב נמשך כ 15  דקות ובכל פעם עולה, יורד והאורחים מתחלפים.

מחירי הטיסה כמובן בהתאם – בעוד טיסה של ממש בכדור פורח חופשי מחירה מתחיל מ 490 ₪ לאדם (תלוי במשך הטיסה) מחיר טיסה בכדור פורח קשור בתל אביב מתחיל מ 50 ₪ לאדם דרך קופונים ומבצעים.

מקווים שעזרנו במשהו לעמוד את ההבדלים בין השניים, בעוד החוויה, הנופים ועלות הטיסה שונים לחלוטין רק אתם יכולים להחליט אזה מן השניים מתאים לכם יותר כדור פורח חופשי בדרום? כדור פורח קשור לקרקע בתל אביב? ואולי שניהם גם יחד, כמו מנה עיקרית וקינוח :-).

בהצלחה.